Dzień czwarty – kopenhaskie popołudnie

W ramach nagrody nasi mentorzy zabrali nas na wycieczkę po Kopenhadze.
Kopenhaga to stolica i jednocześnie największe miasto w Danii położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 1 lipca 2000 roku połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Kopenhagi jest Syrenka.

Niewątpliwie Dania słynie również z klocków Lego

Prawdziwe cudeńka z klocków

Podobnie jak w Malmo i Lund, Kopenhaga jest atrakcyjnym i ciekawym miastem

Nie, to nie pomyłka, w Kopenhadze też jest taki wiatrak
Kolorowe domy dla ludzi, w tym dla Hansa Christina Andersena, który wiele ze swoich baśni napisał właśnie w tym sasiedztwie
Kolorowe domki dla ptaków
Kolorowe lampiony dla nastroju

Wieża kościoła Najświętszego Zbawiciela: z 400 stopni prowadzących na jej wierzchołek 150 znajduje się na zewnątrz, w formie spiralnych schodów.

Rudetaarn, czyli Okrągła Wieża, została wybudowana, aby służyć jako obserwatorium astronomiczne. Z rozkazu króla Chrystiana IV wewnątrz budowli nie ma schodów, tylko odpowiednio nachylona droga, aby konie były w stanie przetransportować na dach budynku potrzebny sprzęt.

Tym razem nie było czasu na fikę, a szkoda, bo szwedzkie słodkości są naprawdę smaczne…

Dzień trzeci

Podobnie, jak w drugim dniu, w środę obserwowałyśmy naszych mentoruf 😉 przy pracy. Zwróciłyśmy uwagę na bardzo przyjazne relacje pomiędzy nauczycielami i uczniami, duży nacisk kładziony na samodzielne myślenie, autonomię i kreatywność.

Wzięłyśmy udział w spotkaniu z kadrą kierowniczą szkoły, podczas którego wymieniliśmy się doświadczeniami związanymi z nauczaniem i problemami związanymi z korzystaniem z AI oraz smartfonami.

Kolejnym obserwowanym aspektem szwedzkiej edukacji były zagadnienia związane z ochroną środowiska. Szwedzi bardzo poważnie traktują te kwestie.

W programie dnia nie mogło zabraknąć elementu kulturowego, tym razem eksplorowałyśmy zaułki Malmo:

A na koniec dnia nagroda proporcjonalna do wysiłku:

Dzień drugi

Drugi dzień naszego szwedzkiego job shadowing to kontynuacja działań z poniedziałku. Obserwowałyśmy naszych mentorów podczas pracy z uczniami, dyskutowałyśmy na temat sposobów realizacji różnych zagadnień, dzieliłyśmy się naszymi spostrzeżeniami, a nawet pomagałyśmy w prowadzeniu lekcji.

W szwedzkich szkołach nauczyciele kładą duży nacisk na kształcenie umiejętności krytycznego myślenia. Uczniowie realizowali projekt polegający na zbadaniu, w jaki sposób wybrane przez nich produkty codziennego użytku, wpływają na ludzki organizm. Wnioski zostały upowszechnione w formie plakatów.

Aby jak najefektywniej wykorzystać czas, po wizycie w szkole postanowiłyśmy kontynuować eksplorację uroków Lund. To miasteczko, w prowincji Skania, oddalone od Malmo o niecałe 20 km, największy ośrodek akademicki w krajach nordyckich, kształcący ponad 24 000 studentów pochodzących z krajów całego świata.

I tradycyjnie, w nagrodę: szwedzka fika, czyli zgłębianie tajemnic szwedzkich słodkości oraz fenomenu kawy

Dzień pierwszy

Na początek poznałyśmy naszych mentorów oraz kadrę kierowniczą placówki. Kolejny punkt programu to zwiedzanie szkoły oraz jej otoczenia i tu taka ciekawostka…

strefa relaksu pod chmurką
strefa relaksu pod dachem
… ogródek owocowo-warzywny z topinamburem przywiezionym z Polski

Spacerując po budynkach i rozmawiając z naszą opiekunką, zauważyłyśmy jak mocno wyeksponowana jest tematyka ekologiczna: plakaty promujące dbanie o środowisko, konkursy promujące ideę ZERO WASTE w gastronomii…

Po wizycie w szkole wybrałyśmy się na spacer po Lund. Wszystkie byłyśmy zauroczone niepowtarzalną atmosferą tego miejsca, przepiękną architekturą, uroczymi ludźmi. Zabrakło jedynie zieleni i kilku stopni Celsjusza więcej

„Wspaniała piątka”
W pięknych okolicznościach architektury

A w nagrodę fika, czyli

pyszna kawka i semla – drożdżowa bułeczka z marcepanem i bitą śmietaną

Marzenia się spełniają! Czyli jedziemy do Szwecji :-)

W ramach realizacji naszego najnowszego projektu pod nazwą „Mobilność zagraniczna dodaje nam skrzydeł” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) grupa 5 nauczycielek przedmiotów zawodowych rozpoczyna obserwację pracy szwedzkich nauczycieli w szkole w Lund.

Ale zacznijmy od początku…

W dniu 21.02.2025 wsiadłyśmy do pociągu jadącego najdłuższą trasą w Polsce: Przemyśl – Świnoujście.

Cały dzień spędziłyśmy w Świnoujściu podziwiając piękne widoki, zwiedzając oraz korzystając z ładnej pogody.

Wieczorem natomiast rozpoczęłyśmy całonocny rejs promem do Ystad… a potem znowu pociągiem do Malmö 🙂