Pierwszy dzień praktyk

Po pierwszych wrażeniach, zaaklimatyzowaniu się w rodzinach, emocje opadły i można było wyruszyć do pracy! Każda grupa zaczyna o innych godzinach, my zaczęliśmy o 9:30. Był stres, nerwy ale zarazem zaciekawienie czy podołamy naszej pracy. Trafiłyśmy do firmy Irwins.ei, która należy do miłego pana Eddiego i jego pracowników.
Pracowałyśmy na programie PowerPoint wykonując reklamę promocyjną telefonów.
Szczęśliwe ruszyłyśmy do naszych domów na godzinny lunch. Następnie wróciłyśmy do pracy aby skończyć powierzone zadania. Nasze czynności zakończyłyśmy o 16, wróciwszy do host family o godzinie 18 zjadłyśmy pyszną kolację.
Dzień był nerwowy jak również przepełniony niesamowitymi wrażeniami, zakończyliśmy go spacerem ze współlokatorkami wzdłuż brzegu morza.

Kornelia i Alina

Irlandio witaj!

Po kilku miesiącach przygotowań kolejna grupa naszych uczniów odbywa staż                w Irlandii. Grupa 35 uczniów ucząca się w zawodach: hotelarz, turystyka, reklama          i fototechnik i 3 nauczycieli w dniu 10.07.2022 r. wyleciała z Krakowskich Balic do Dublina a następnie przyjechała do Youghal.

IMG_218380243

W pierwszym dniu z samego rana odbyło się spotkanie informacyjne w biurze naszego partnera YIT, po czym uczniowie udali się do swoich miejsc praktyk. A my, czyli nauczycielki, po południu rozpoczęłyśmy odwiedzać rodziny goszczące.

A po obowiązkach przyszła pora na zwiedzanie:)

To był bardzo udany dzień pełen wrażeń.                                                                          Marta, Monika i Wioletta.

Dzień piaty

Wszystko co dobre  szybko się kończy… Nasz job shadowing w Finlandii również. Ostatniego dnia obserwowałyśmy lekcje języka angielskiego dla imigrantów oraz zapoznano nas z zastosowaniem w edukacji nowoczesnych technologii

Na koniec podsumowałyśmy wspólnie projekt

 

Dzień czwarty

Nasi gospodarze zadbali o to, aby nasz czwarty dzień w Finlandii był nie mniej intensywny niż poprzednie. Na początek odwiedziłyśmy kolejna kuchnię i spróbowałyśmy przepyszne pączki

Kolejny punkt programu to wycieczka rowerowa. Cały dzień towarzyszyli nam uczniowie kierunku turystyka, którzy pełnili rolę przewodników i opowiadali o atrakcjach turystycznych. Najpierw odwiedziliśmy Halosenniemi  – muzeum nad brzegiem jeziora.  a następnie Lotta Museum w Tuusula. Miałyśmy również okazje zobaczyć, gdzie mieszkał znany fiński pisarz Aleksis Kiven

Kontynuując wycieczkę, miałyśmy okazje zobaczyć infrastrukturę turystyczna wokół jeziora.

Po raz kolejny zostałyśmy zaproszone na lunch, podczas którego młodzież zaprezentowała dania konkursowe

oraz odwiedziłyśmy fińska saunę i upiekłyśmy dla nas słodkie bułeczki

 

Trzeci dzień:)

Dalszy ciąg naszej przygody w Finlandii. Aktywnie poznajemy zasady funkcjonowania edukacji w tym pięknym kraju. Każda z uczestniczek projektu po spotkaniu ze swoim mentorem udała się na obserwacje pracy szkoły. Nauczycielki przedmiotów gastronomicznych odbywały job shadowing w Pedagogicznej restauracji OPERA w miejscowości Kerava.

Nasze nauczycielki języka angielskiego zawodowego obserwowały zajęcia lekcyjne prowadzone przez mentora, a następnie przedstawiały uczniom i nauczycielom turystyki, prezentacje nt. atrakcji Przemyśla oraz metod stosowanych w nauczaniu geografii turystycznej. Odpowiadały także na pytania zadawane przez uczestników spotkania.

A nauczycielki przedmiotów turystycznych, obserwowały lekcje turystyki w fińskiej szkole.

To były wyjątkowe doświadczenia.

Drugi dzień

Kolejny dzień pełen wrażeń w Järvenpää i Kerava

Zapoznałyśmy się z fińskim systemem finansowania szkół kształcących w zawodach.

Mejra – nauczyciel turystyki – przybliżyła nam historię szkoły.

w dalszej kolejności zwiedziłyśmy dormitoria…

Wpadłyśmy również na donuty do kuchni

Potem był pyszny obiadek z deserkiem, przygotowany przez uczniów goszczącej nas szkoły. W ten sposób młodzież zaprezentowała swoje umiejętności

A potem było cos dla ducha…

  • wystawa prac konkursowych

  • koncert zespołów raperskich

 

 

Dzień pierwszy

Jak to w Finlandii, do szkoły dowiozły nas Muminki

Building Paatela

Z zewnątrz budynek wyglądał raczej niepozornie, ale za to w środku:

  • pracownie gastronomiczne

  • sala konsumencka

 

  • sala wykładowa

  • sale medialne

Przedstawicielka firmy partnerskiej zapoznała nas z fińskim systemem edukacji.

Nauczyciele szkolą się w Finlandii😊👍🏻

W ramach projektu „Nowoczesna edukacja krokiem do Europy” realizowanego na zasadach Erasmus+, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie POWER, grupa 8 nauczycieli przedmiotów zawodowych odbywa w dniach 25.04-29.04.2022 r. szkolenie job shadowing w fińskich szkołach zawodowych.

Właśnie minął nam pierwszy dzień związany z podróżą. 

Wyleciałyśmy z lotniska w Krakowie. 

Lot był bez zakłóceń. 

Finlandia „z lotu ptaka” zrobiła na nas ogromne wrażenie.

i jesteśmy w Helsinkach😊😊🤩

Ostatni dzień pracy! 🥲

Ostatni dzień pracy był bardzo pracowity ale zarazem trudny z powodu pożegnań. Spędziliśmy ostatnie chwile z pozostałymi pracownikami i naszym szefem. Bardzo trudno nam odejść ponieważ zżylismy sie z tymi ludźmi i bardzo ich polubiliśmy. Mamy nadzieję że będziemy miały możliwosc ich jeszcze raz odwiedzic… a kto wie? Chef zaprosił nas do Restauracji w okresie letnim może przyjmniemy propozycję😂


~ NIKOLA I JULIA 🥰

Nasza codzienność

Dzisiejszy dzień zaskoczył nas typowo irlandzką pogodą, jednak my się nie poddajemy! Takie widoki mamy w codziennej drodze do pracy,


czyż nie jest pięknie ?

Ps. Po drodze można spotkać mieszkańców naszego miasteczka 

Maja, Magda i Martyna❤️

Praca, praca…

Dzisiaj jak każdego dnia w pracy wykonywałyśmy wiele różnych czynności w kuchni. I tak minął nasz kolejny dzień w Youghal.

Pod koniec dnia, myślę że wszyscy jesteśmy zmęczeni, ale po odpoczynku gotowi na następny dzień😇☺.

Something …more

Cytat

Ardmore

Silmore

…Do człowieka przycinającego darń wzdłuż drogi do Bawnmore zbliżył się ogromny, upiorny pies.  Mężczyzna przestraszył się i uciekł. Później spekulowano, że niebezpiecznie zbliżył się do zakopanego skarbu, co zaniepokoiło pilnujące go zwierzę…

Youghal – lighthouse

… Latarnik opowiadał, że słyszał jak ktoś porusza się po budynku, mimo że był jedyną  osobą, która w latarni przebywała. Zdarzało się też, że spotykał widmo mnicha, które rozpływało się w powietrzu. Podobno ta sama zjawa krążyła również poza latarnią…

Still in Youghal – Priory

…Mówi się, że w tym budynku miały miejsce okropne wydarzenia, w których ucierpiały dzieci, dlatego czasem, gdy wydaje się, że nikogo nie ma i dom jest pusty, można usłyszeć płacz i zobaczyć znikającego mnicha… Kto wie, może to ten sam, który nawiedza latarnię…?

…Chodzą również słuchy, że w pewnym prywatnym domu przy głównej ulicy, życzliwy duch chciał być pomocny i położył sukienkę na łóżku gościa…

Mimo tego, że ciężko pracujemy w Irlandii korzystamy z każdej wolnej chwili, aby podziwiać jej piękne krajobrazy. Spójrzcie oto kilka z nich:

Pozdrawiamy Maja, Magda i Martyna❤️

Podróż

Dla większości z nas był to pierwszy lot samolotem, zaskoczyły nas więc piękne widoki.Po dotarciu na miejsce, poznaniu naszych tymczasowych rodzin i odpoczynku poszliśmy zwiedzać miasto. Tak rozpoczęła się nasza przygoda w Irlandii. 😇😊

~Jadzia i Sabina

Po ostatnim dniu pracy nadszedł czas na pożegnanie

 

Walizki spakowane… do połowy.
Dzisiejszy dzień minął bardzo spokojnie i zakończył się spotkaniem z całą grupą w biurze, w którym odybyło się wręczenie certyfikatów.
Simona i Lily miały okazję obejrzeć przygotowaną przez nas multimedialną niespodziankę.
Ich reakcja była bezcenna i mocno chwyciła wszystkich za serca,
popłynęły łzy szczęścia jak i smutku spowodowanego przez nadchodzący wyjazd.
Czas przeznaczony na robienie ostatnich zakupów ostro się kurczy, więc postanowiłam z niego skorzystać wraz z koleżanką.
Wszystko zaczyna być dopinane na „ostatni guzik.”

~Martyna i Gabrysia

 

Zmierzamy ku końcowi

To już ostatnie dni w Irlandii. Staramy się wykorzystać ostatnie chwile produktywnie. Dziś korzystając z pięknej pogody, udałyśmy się po pracy na spacer. Przed powrotem do domu wybrałyśmy się wraz ze znajomymi na „małe zakupy” ;D. Wieczór spędziłyśmy w miłym towarzystwie naszej irlandzkiej mamy <3. Pozdrawiamy was serdecznie i do zobaczenia wkrótce! xoxo Abi i Andzia